Jerzy Wiklendt


Urodził się w 1929r. Zmarł w 2017r.
Z wykształcenia architekt - urbanista (Politechnika Wrocławska). Fotografuje od 1957 roku. Od 1958r. należy do Polskiego Towarzystwa Fotograficznego we Wrocławiu, przekształconego później we Wrocławskie Towarzystwo Fotograficzne a obecnie w Związek Twórczy Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych.Od 1968r. posiada tytuł ARTIST FIAP (AFIAP). Do Związku Polskich Artystów Fotografików należy od 1978r. a od 1979 do Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Członek Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. Zajmował się pracą dydaktyczną w zakresie fotografii, był przewodniczącym Dolnośląskiego Klubu Instruktorów Amatorskich Zespołów Artystycznych Filmu i Fotografii we Wrocławiu. Był twórcą własnej techniki fotograficznej chemofotografii. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestnik wielu wystaw międzynarodowych i krajowych. Jego strona autorska znajduje się w Photographers Encyklopedia International wydanej przez Editions Camera Obscura w Genewie.
Odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużony dla Dolnego Śląska, odznaką MKiS Zasłużony Działacz Kultury, Nagrodą Marszałka Dolnośląskiego "Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz całokształt pracy twórczej w dziedzinie fotografii artystycznej".
Prace Jerzego Wiklendta znajdują się w zbiorach m.in: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Państwowym Muzeum na Majdanku.

Jerzy Wiklendt: Karkonosze, Śnieżka 1957

Jerzy Wiklendt: Mały Staw w Karkonoszach, lata 60. XX wieku
Jerzy Wiklendt: Karkonosze 1958
Jerzy Wiklendt: Karkonosze, 1988
Jerzy Wiklendt: Karkonosze 1989
Jerzy Wiklend: Karkonosze 1958
 Jerzy Wiklendt: Karkonosze 1958

Jerzy Wiklendt: Karkonosze 1988

Jerzy Wiklendt: Karkonosze lata 60.