Adolph Braun



Urodził się w 1812r., zmarł w 1877r.
Francuski grafik, rytownik i fotograf, założyciel firmy Ad. Braun et Cie specjalizującej się w fotografii dzieł sztuki.

W młodości mieszkał w Alzacji, w Miluzie (niem. Mühlhausen) będącej ośrodkiem słynącym z drukowania tkanin i tapet. Adolphe Braun związał się z tą dziedziną; uczył się zawodu rytownika, kontynuując edukację w Paryżu. Tam też zamieszkał, ożenił się, otworzył warsztat litograficzny. W 1842 r. opublikował album będący zbiorem litografowanych rysunków z motywami (głównie roślinnymi) przeznaczonymi do zdobienia tkanin, porcelany i tapet. Po śmierci żony w 1843r., Braun sprzedał swój paryski warsztat i wrócił do Miluzy. Zaczął pracować jako projektant w warsztacie Dollfus-Ausseta i ponownie się ożenił. W 1847 r. otworzył własne studio w Dornach.

W latach 50. zainteresował się fotografią, która – dzięki technice kolodionowej pozwalała na stworzenie wielu odbitek ze szklanego negatywu. W 1854 r. opublikował album Fleurs Photographiées z trzystoma odbitkami albuminowymi przedstawiającymi kwiaty, liście, owoce. Drugą serię zdjęć zaprezentował na wystawie światowej w Paryżu w 1855 r. Sukces, z jakim się spotkał, skłonił go do otwarcia zakładu, zajmującego się nie tylko fotografią roślin, ale podejmującego różnorodne tematy. W 1857 r. jego firma, nosząca nazwę Ad. Braun et Cie, rozpoczęła fotografowanie widoków Alzacji, zebranych następnie w publikacji L'Album de l'Alsace. W 1867 r. wydana została seria dużych fotografii pod tytułem Panoplies de gibier, a w 1869 – Costumes de Suisse. Wkrótce fotografowie pracujący dla zakładu (w tym brat Adolphe'a, Charles, i syn, Gaston) zaczęli wykonywać stereoskopowe widoki Francji, Niemiec, Włoch i Szwajcarii. Z tego czasu pochodzi prawdopodobnie publikowana fotografia ze Śnieżnych Kotłów.  Po śmierci Adolphe'a Brauna firmę prowadził Gaston, zmieniając w 1889 r. jej nazwę na Braun, Clément et Cie, a 1910 – Braun et Cie.

(oprac. na podstawie:  Naomi Rosenblum, Adolphe Braun [w:] Encyclopedia of nineteenth-century photography, red. J. Hannavy, New York 2008.)

Adolph Braun: Karkonosze